Kilka prostych technik pracy z emocjami

Jeśli masz trudności w rozpoznawaniu, akceptacji i wyrażaniu emocji, to zachęcam do pracy nad tymi umiejętnościami.


W poprzednim moim artykule dotyczącym emocji, dokładnie je omówiłam i wyjaśniłam dlaczego ważna jest ich akceptacja i wyrażanie https://psychologiabycia.wordpress.com/2013/05/27/emocje/ W tym wpisie zaprezentuję kilka prostych technik pracy z emocjami. Zanim jednak przejdę do wpisu, przypomnę.

emocje

Wszystkie emocje są dobre i wszystkie są potrzebne, pozwalają nam rozumieć lepiej siebie samych, sytuacje w jakiej jesteśmy/ byliśmy i otoczenie czyli ludzi, konkretne osoby, to czy są dla nas ważne, jaki mają na nas wpływ itd.

Proste techniki pracy z emocjami

Wymienione poniżej przeze mnie metody pracy z emocjami opracowałam na podstawie sprawdzonych i stosowanych technik psychologicznych, na potrzeby pracy terapeutycznej indywidualnej i grupowej z dorosłymi, seniorami i dziećmi.

By wykonać to ćwiczenie  po prostu zamaluj swój kubek kolorami, które odpowiadają twoim emocjom. Kolory dobieraj intuicyjnie, ale jeśli się obawiasz, że mogą nie być odpowiednie, to zastosuj te wg wskazówek na grafice, umieszczonej poniżej. Dobrze jest na początek stosować tą technikę każdego dnia, przez cały tydzień (dlatego proponuję 5 do 7 kartek z k tym samym rysunkiem kubka, w zależności od tego ile dni pracujesz, tylu kartek potrzebujesz) bo wtedy jesteś najbardziej obciążony stresem i masz w sobie wiele emocji, a to może ci pomóc w ich identyfikowaniu i wyrażaniu. Stosuj tą technikę tak długo, aż wymalowanie emocji stanie się dla ciebie intuicyjną, naturalną formą ekspresji, stosowaną zawsze wtedy gdy będziesz miał w sobie zbyt wiele emocji lub trudności w ich rozpoznaniu.

happiness-jars

„Słoik szczęścia”/ radości („Happiness Jar”) to modyfikacja powszechnej techniki z ang.”Happy Bottle” – „butelka szczęścia”, w Polsce przyjęto wiele różnych jej modyfikacji, ale ja osobiście uważam, że słoik jest praktyczniejszy, dlatego pozostanę przy tym wyborze. „Słoik szczęścia” (może być kolorowa), z zapisanymi na niej przez siebie momentami/ chwilami, w których czujesz szczęści. „Słoik szczęścia” jest to jedna z najprzyjemniejszych technik pracy z emocjami, który przynosi szybko realne efekty, a sprawdza się zarówno w pracy z dziećmi, jak i dorosłymi. Do pracy tym sposobem potrzebujesz największego, pustego słoika, jaki posiadasz w domu. Ze słoika usuń niepotrzebne etykiety, następnie umyj, wysusz, tak przygotowany słoik pomaluj, np. farbka akrylowa na wybrany kolor, zostawiając po środku pasek na napis ( słoik szczęścia/ z jednej strony, a z drugiej Jar Happiness ) i udekoruj np, brokatem, koralikami, czy wstążką, koronką/ sznurkiem, to też fajny pomysł na spędzenie czasu z rodziną ;). W tak przygotowanym słoiku każdego dnia umieszczaj jedną zwiniętą w kwadrat lub rulonik kartkę (może być kolorowa), z zapisanymi na niej przez siebie momentami/ chwilami, w których czujesz szczęście/ radość, czy satysfakcję. Chodzi tu o konkretną rzecz, którą właśnie robisz, sytuację lub osobę, z którą właśnie jesteś w tym momencie. O doświadczenie odczuwania radości/ szczęścia tu i teraz, w tej jednej chwili. Następnie zakręć słoik i postaw w widocznym miejscu. Gdy będziesz odczuwał trudne emocje, czy przeżywał kryzysy, spójrz na swój słoik ile radości już się tam znajduje, jeśli to nie pomoże, wyciągnij kartkę i przeczytaj, doświadcz tego szczęścia i spełnienia raz jeszcze. Czyń tak za każdym razem gdy będzie ci źle, a gdy napełnisz cały słoik, postaw obok kolejny, np. „Wdzięczności”, czy „Pozytywnych myśli”. Tak stworzysz swoją pozytywną, kolorową kolekcje słoików. W ten prosty sposób nauczysz się dostrzegać krótkie momenty szczęścia/ radości i pozytywy tam, gdzie ich wcześniej nie widziałeś, a może nawet zaczniesz odczuwać wdzięczność za to czego doświadczyłeś, co posiadasz i kim jesteś. Chodzi tu o konkretną rzecz, którą właśnie robisz, sytuację lub osobę, z którą właśnie jesteś w tym momencie. O doświadczenie odczuwania radości/ szczęścia tu i teraz, w tej jednej chwili. Następnie zakręć słoik i postaw w widocznym miejscu. Gdy będziesz odczuwał trudne emocje, czy przeżywał kryzysy, spójrz na swój słoik ile radości już się tam znajduje, jeśli to nie pomoże, wyciągnij kartkę i przeczytaj, doświadcz tego szczęścia i spełnienia raz jeszcze. Czyń tak za każdym razem gdy będzie ci źle,a gdy napełnisz cały słoik, postaw obok kolejny tym razem niech będzie, np. „Wdzięczności”, czy „Pozytywnych myśli”. W ten prosty sposób nauczysz się dostrzegać krótkie momenty szczęścia/ radości i pozytywy tam, gdzie ich wcześniej nie widziałeś, a może nawet zaczniesz odczuwać wdzięczność za to czego doświadczyłeś, co posiadasz i kim jesteś.

Autor: Joanna Wiślicka, psycholog, terapeuta

Zachęcam do przeczytania innych moich wpisów z serii o emocjach:

https://psychologiabycia.pl/zrozumiec-emocje

https://psychologiabycia.wordpress.com/2021/01/07/osoby-wysoce-wrazliwe-wwo-highly-sensitive-presons-hsp/

https://psychologiabycia.wordpress.com/2013/05/27/emocje/

https://psychologiabycia.wordpress.com/2013/04/30/nastroj/

Autor: Psycholog i terapeuta Joanna

Jestem psychologiem (magistrem psychologii, specjalność kliniczna), terapeutą w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu (TSR) - certyfikat PTPSR, terapeutą zajęciowym i opiekunem w domu pomocy społecznej (Dyplom). Odbyłam staż psychologiczny na oddziale dziennym psychiatrycznym Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego ZOZ im. Dr. S. Deresza w Choroszczy, w Poradni Zdrowia Psychicznego i Leczenia uzależnień. Pracowałam w instytucjach opiekuńczych i terapeutycznych, głównie w domach pomocy społecznej i w domu dziecka. Testowałam i wdrażałam własne metody terapeutyczne w pracy z seniorami, dorosłymi oraz z dziećmi m.in. w przedszkolach, świetlicach środowiskowych, ośrodkach terapii. Ukończyłam wiele szkoleń/ kursów specjalistycznych i doskonalących z zakresu psychologii, terapii, medycyny, sztuki i rozwoju osobistego. Na człowieka patrzę całościowo (holistycznie), czyli biorąc pod uwagę wszystkie wymiary jego funkcjonowania (psychologiczny, fizjologiczny, duchowy i społeczny). Sposób pracy, narzędzia psychologiczne oraz techniki terapeutyczne dobieram indywidualnie, gdyż każdy z nas jest inny. Pomagam w bardzo szerokim spectrum: głównie osobom wysoko wrażliwym (HSP), ale również innym w rozwoju i poprawie jakości życia; w problemach emocjonalnych i egzystencjalnych; w stresie, kryzysie, chorobie i żałobie; w zaburzeniach nastroju i depresji oraz zaburzeniach osobowości. W pracy z klientem poza standardowymi stosuję też autorskie metody terapii, w sposób integracyjny, komplementarny i elastyczny, dostosowując je do konkretnej sytuacji/ problemu klienta/ pacjenta. Pracuję zawsze z empatią, w atmosferze pełnej akceptacji, profesjonalnie, z pasją, a co najważniejsze z poszanowaniem prywatności i wartości.

komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.