Mindfulness- Uważność


https://psychologiabycia.pl/meditation-mindfulness

To stan umysłu

Mindfulness to bycie w pełni obecnym, w danej chwili, świadomym faktu swego istnienia i wykonywanej aktualniej czynności. Uważność to także unikanie wyolbrzymionych reakcji i przytłoczenia tym co się dzieje wokół nas. Jest to umiejętność doświadczania, bycia tu i teraz, też otwartość na nowe zdarzenia, ale bez nastawiania się z góry na określony rezultat. Mindfulness jest to umiejętność każdego człowieka, nabyta czyli taka którą można wyćwiczyć.

Kiedy jesteśmy uważni, ograniczamy poziom stresu, poprawiamy wydajność, zyskujemy spostrzeżenia i świadomość poprzez obserwowanie własnego umysłu, a także zwiększamy poziom uwagi poświęcanej dobremu samopoczuciu innych osób.

To dobre dla Ciebie.

  • – Umysł będzie błądzić.
    – Twój krytyczny umysł przejmie kontrolę.
    – Najważniejsze jest ponowne kierowanie uwagi na chwilę obecną.
    Nie przejmuj się tymi trudnościami, to naturalna reakcja umysłu na to co nie znane, jeśli będziesz ćwiczyć codziennie, twój mózg przyzwyczai się do nowej/ innej aktywności. Ważna jest codzienna konsekwencja i dostosowanie do swoich możliwości i umiejętności. Wtedy dopiero będzie to praktyka, która z czasem może stać się Twoim bardzo dobrym nawykiem.

Podczas ćwiczenia mindfulness ćwiczymy sztukę tworzenia przestrzeni dla siebie — przestrzeni do myślenia, oddychania, nabierania dystansu do siebie, innych oraz swoich reakcji. Stajemy się bardziej świadomi, jesteśmy pogodzeni ze sobą w pełni, mamy bogaty swój wewnętrzny świat, stajemy się też bardziej otwarci.

Praktykuj mindfulness

Praktyczny poradnik do codziennych ćwiczeń uważności dostępny jest na mojej stronie: http://psychologiabycia.pl/ Jeśli do codziennej praktyki mindfulness dołączysz wdzięczność i ćwiczenia fizyczne, będziesz zdrowszym i radośniejszym człowiekiem. Praktyka wdzięczności i uważności otwiera drogę do pozytywnego myślenia i sprawia, że częściej czujemy się szczęśliwi. Zmieniając swój sposób patrzenia na siebie i świat, który Cię otacza zmieniasz swoje życie, na wszystkich poziomach jednocześnie.

Autor: Joanna Wiślicka,

psycholog, terapeuta TSR i metodami autorskimi

Inne moje artykuły:

https://psychologiabycia.pl/poczucie-szczescia

https://psychologiabycia.wordpress.com/2013/05/27/emocje/

Autor: Psycholog i terapeuta Joanna

Jestem psychologiem (magistrem psychologii, specjalność kliniczna), terapeutą w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu (TSR) - certyfikat PTPSR, terapeutą zajęciowym i opiekunem w domu pomocy społecznej (Dyplom). Odbyłam staż psychologiczny na oddziale dziennym psychiatrycznym Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego ZOZ im. Dr. S. Deresza w Choroszczy, w Poradni Zdrowia Psychicznego i Leczenia uzależnień. Pracowałam w instytucjach opiekuńczych i terapeutycznych, głównie w domach pomocy społecznej i w domu dziecka. Testowałam i wdrażałam własne metody terapeutyczne w pracy z seniorami, dorosłymi oraz z dziećmi m.in. w przedszkolach, świetlicach środowiskowych, ośrodkach terapii. Ukończyłam wiele szkoleń/ kursów specjalistycznych i doskonalących z zakresu psychologii, terapii, medycyny, sztuki i rozwoju osobistego. Na człowieka patrzę całościowo (holistycznie), czyli biorąc pod uwagę wszystkie wymiary jego funkcjonowania (psychologiczny, fizjologiczny, duchowy i społeczny). Sposób pracy, narzędzia psychologiczne oraz techniki terapeutyczne dobieram indywidualnie, gdyż każdy z nas jest inny. Pomagam w bardzo szerokim spectrum: głównie osobom wysoko wrażliwym (HSP), ale również innym w rozwoju i poprawie jakości życia; w problemach emocjonalnych i egzystencjalnych; w stresie, kryzysie, chorobie i żałobie; w zaburzeniach nastroju i depresji oraz zaburzeniach osobowości. W pracy z klientem poza standardowymi stosuję też autorskie metody terapii, w sposób integracyjny, komplementarny i elastyczny, dostosowując je do konkretnej sytuacji/ problemu klienta/ pacjenta. Pracuję zawsze z empatią, w atmosferze pełnej akceptacji, profesjonalnie, z pasją, a co najważniejsze z poszanowaniem prywatności i wartości.

komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.