Depresja


Depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną i jedną z podstawowych przyczyn samobójstw i jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało na zaburzenia depresyjne, co najmniej raz w swoim życiu.
Depresja może dotknąć każdego człowieka, w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą afektywną, czyli dotyczącą nastroju, może być  jednobiegunowa (depresja), ale może mieć też charakter zmienny, wtedy do stanów depresyjnych dołączają maniakalne, wówczas mówimy o chorobie afektywnej dwubiegunowej. 
Uważa się, że depresja ma wiele przyczyn, poza czynnikami psychologicznymi, są biologiczne, m.in.: zakłócenia w neuroprzekaźnictwie (serotonina, dopamina, acetylocholina), zaburzenia hormonalne (Oś podwzgórze – przysadka – nadnercza (PPN), hormony tarczycy gł. TSH, hormon wzrostu i prolaktyna), zmiany rytmu snu, zmiany immunologiczne (stres obniża odporność organizmu) i czynniki genetyczne.
Depresja jest przyczyną przede wszystkim ogromnych cierpień psychicznych, a także powoduje trudności w środowisku zawodowym (często osoba chora nie może utrzymać pracy zarobkowej) oraz w relacjach międzyludzkich (z najbliższymi i w różnych kontaktach społecznych). Osobom chorym często trudno jest funkcjonować w ciągu dnia i nawet zwykłe czynności wykonują z trudem.


Depresja jest chorobą, w której charakterystyczny jest uporczywy smutek, brak energii psychicznej i fizycznej, utrata zainteresowań, zmniejszenie liczby kontaktów społecznych, anhedonia (brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy, problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), poczucie beznadziei, niechęć istnienia, myśli o samookaleczeniu lub uporczywe myśli samobójcze (40 – 80%), zachowania autodestrukcyjne (okaleczanie), aż po próby samobójcze (20 – 60%).

Objawy depresji

O depresji mówimy jeśli objawy wymienione powyżej (głównie stany obniżonego nastroju) utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie. Samobójstwo jest przyczyną zgonu u 25 % osób dotkniętych tą chorobą. Więcej o problematyce samobójstw przeczytasz w moim artykule.
Depresja jest chorobą nawracającą, co oznacza, że pomimo iż wyleczyłeś się z niej, epizody depresji powtórzą się, dlatego nawet jeśli wygrałeś walkę z tą chorobą, to i tak uważnie obserwuj siebie, wiesz już przecież z autopsji jak to wygląda. Szacuje się, że 75 % osób u których pojawiła sie choroba, po 2 latach od wyleczenia epizodu, zachoruje ponownie.
Depresja u dzieci i młodzieży, bywa w ogole nie diagnozowana, a problemy często przypisywane poszczególnym etapom rozwoju lub nawet bagatelizowane. Choroba ta u dzieci i młodzieży objawiać się może poprzez m.in.: problemy z koncentracją i nauką, drażliwość, niekontrolowaną złość (nadpobudliwość), niekiedy agresję i wrogość, lub też przez wpadanie w rozpacz, z której nie ma wyjścia, stany smutku, samookaleczanie oraz pozostałymi, takimi jak u dorosłych. Depresja jest drugą najczęściej występującą przyczyną zgonów w grupie osób w wieku 15-29 lat. Jeżeli takie symtomy dotyczą Ciebie lub osoby tobie bliskiej, to nie zwlekaj i zgłoś się po pomoc. Możesz zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, pielęgniarki środowiskowej, a najlepiej od razu po bardziej fachową pomoc do psychologa i psychiatry.

23 Lutego, obchodzony jest na świecie Dzień walki z Depresją. Celem ustanowienia tego dnia jest lepsze zrozumienie tego, jaką chorobą jest depresja, prewencja i profilaktyka, czyli to w jaki sposób można jej zapobiegać jak leczyć. Może dzięki temu uda się zmniejszyć stygmatyzację osób dotkniętych tą chorobą i przede wszystkim zachęcić więcej osób do szukania pomocy.
Warto zapamiętać. Depresja to choroba, którą można leczyć za pomocą terapii (psychologicznej) i leków (psychiatra), ale jak wiadomo najlepsze efekty przynosi stosowanie obu form terapii jednocześnie. Natomiast depresja nie leczona prowadzi do śmierci!

Autor:

Joanna Wiślicka,

psycholog, terapeuta TSR i metodami autorskimi

Inne moje artykuły:

https://psychologiabycia.wordpress.com/2021/07/22/sen/

https://psychologiabycia.wordpress.com/2013/05/27/emocje/

https://psychologiabycia.wordpress.com/2020/09/02/problematyka-samobojstw-suicydologia/

Autor: Psycholog i terapeuta Joanna

Jestem psychologiem (magistrem psychologii, specjalność kliniczna), terapeutą w terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu (TSR) - certyfikat PTPSR, terapeutą zajęciowym i opiekunem w domu pomocy społecznej (Dyplom). Odbyłam staż psychologiczny na oddziale dziennym psychiatrycznym Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego ZOZ im. Dr. S. Deresza w Choroszczy, w Poradni Zdrowia Psychicznego i Leczenia uzależnień. Pracowałam w instytucjach opiekuńczych i terapeutycznych, głównie w domach pomocy społecznej i w domu dziecka. Testowałam i wdrażałam własne metody terapeutyczne w pracy z seniorami, dorosłymi oraz z dziećmi m.in. w przedszkolach, świetlicach środowiskowych, ośrodkach terapii. Ukończyłam wiele szkoleń/ kursów specjalistycznych i doskonalących z zakresu psychologii, terapii, medycyny, sztuki i rozwoju osobistego. Na człowieka patrzę całościowo (holistycznie), czyli biorąc pod uwagę wszystkie wymiary jego funkcjonowania (psychologiczny, fizjologiczny, duchowy i społeczny). Sposób pracy, narzędzia psychologiczne oraz techniki terapeutyczne dobieram indywidualnie, gdyż każdy z nas jest inny. Pomagam w bardzo szerokim spectrum: głównie osobom wysoko wrażliwym (HSP), ale również innym w rozwoju i poprawie jakości życia; w problemach emocjonalnych i egzystencjalnych; w stresie, kryzysie, chorobie i żałobie; w zaburzeniach nastroju i depresji oraz zaburzeniach osobowości. W pracy z klientem poza standardowymi stosuję też autorskie metody terapii, w sposób integracyjny, komplementarny i elastyczny, dostosowując je do konkretnej sytuacji/ problemu klienta/ pacjenta. Pracuję zawsze z empatią, w atmosferze pełnej akceptacji, profesjonalnie, z pasją, a co najważniejsze z poszanowaniem prywatności i wartości.

komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.